cebula

 

Witam Was serdecznie po wakacjach!

Wakacje wakacjami, ale pora zabrać się do pracy. Wakacje to okres większej rozpusty niż zazwyczaj, więc  stwierdziłam, że zarówno dla Waszego dobra, jak i mojego komfortu psychicznego, nie będę Was katować swoimi odkryciami dotyczącymi zdrowego odżywiania. Ale teraz pora zakasać rękawy!

Bo tak naprawdę zdrowe odżywianie to decyzja na całe życie, a nie chwilowa moda czy zauroczenie. Nawet jeśli po drodze błądzimy, to warto posiadać kompas, który będzie nas stale prowadził do wymarzonego portu.

Na dobry powakacyjny początek chcę Wam w kilku słowach napisać, czym tak naprawdę jest to zdrowe odżywianie, a czym z pewnością nie.

Myślę, że wokół tego tematu (obecnie mamy przecież modę na zdrowe odżywianie) narosło wiele mitów. Wiele z nich może tylko odciągać naszą uwagę od tego, co tak naprawdę jest sednem zdrowego odżywiania. Dodatkowo może Was to zniechęcać do podjęcia decyzji o tym, aby zdrowo jeść.

 

 

Czym NIE JEST zdrowe odżywianie:

 

 1. Zdrowe odżywianie to nie jest żadna dieta – dieta ma to do siebie, że wciąż liczymy i przeliczamy, co i ile zjeść – a tu wcale nie chodzi o żadne kalorie i wyliczenia, bo nasz organizm jest naprawdę na tyle mądry, że będzie wiedzieć, kiedy powiedzieć ‘dziękuję’
 2. Zdrowe odżywianie to nie jest głodzenie się – myślę, że wiele osób otwiera szeroko oczy patrząc na to, jakie ilości jedzenia spożywam – tak, zdrowe odżywianie to nie ciągłe wyrzeczenia i walka z uczuciem głodu, jeśli u kogoś tak to wygląda, to niestety nie jest dobrze; jest jeszcze gorzej, jeśli ktoś katuje swój organizm naprzemiennymi okresami nadmiaru jedzenia, a potem jego braku
 3. Zdrowe odżywianie to nie kupowanie drogich produktów w sklepach eko – moda na eko, produkty light itp. trwa i ma się dobrze, bo daje zysk – niestety nie tędy droga – o ile ktoś bardzo chce kupować drogie produkty, to jest to jego sprawa, ale zdrowe odżywianie to trochę inna bajka, prostsza i co ważniejsze – tańsza
 4. Zdrowe odżywianie to wcale nie jest jedzenie niesmacznych rzeczy bez smaku – jest dokładnie odwrotnie, ale zanim to nastąpi, nasz organizm musi odbyć mały detoks, podczas którego oduczy się czerpania przyjemności z jedzenia sztucznych substancji i barwników zawartych w przetworzonym jedzeniu
 5. Zdrowe odżywianie to nie jest gotowanie wymyślnych potraw – oczywiście, jeśli ktoś ma czas i ochotę, to może godzinami siedzieć w kuchni, ale nie o to tu chodzi – przyznam, że z czasem mój stosunek do odżywiania zmienił się na tyle, że obecnie staram się spędzać w kuchni niezbędne minimum, co oczywiście i tak dla wielu będzie sporą inwestycją czasu
 6. Zdrowe ożywianie to nie jest ciągła walka z ochotą na coś słodkiego – nasz mózg potrzebuje cukru, ale w naturalnej postaci, dlatego zdrowe odżywianie to jedzenie słodkich rzeczy, ale tych jak najbardziej naturalnych i nieprzetworzonych
 7. Zdrowe odżywianie to nie żaden fanatyzm i fanaberia – to po prostu konieczność, aby nasze ciało i umysł doskonale działały – a do tego jesteśmy stworzeni i zdrowe odżywianie może nam to dać!

 

 

Czym zatem JEST zdrowe odżywianie?

 

 1. Zdrowe odżywianie to proste, jak najmniej przetworzone jedzenie – takie, które stworzyła dla nas sama matka natura (warzywa, owoce, kasze, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, zdrowe oleje, przyprawy, ryby, zdrowe słodkie rzeczy, rzadziej nabiał, pieczywo czy mięso) – zdrowe odżywianie jest zaprzeczeniem fast foodu i wysoko przetworzonej (często paczkowanej) żywności z supermarketu
 2. Zdrowe odżywianie to pamiętanie o dostarczeniu organizmowi zdrowych płynów (zwykła woda, herbata bez ulepszaczy smaku, soki i koktajle na bazie warzyw i owoców, zupy warzywne)
 3. To jedzenie warzyw i owoców, na które jest sezon – najlepiej produktów rodzimych, bez zbędnej chemii i konieczności utrwalania na czas transportu, czy zbierania niedojrzałych roślin!
 4. To jedzenie zdrowych rzeczy w dużych ilościach, ale w momencie, gdy rzeczywiście czujemy głód – przyznam się, że dalej nad tym pracuję, bo jem zdrowo, ale często nawet wtedy gdy nie czuję głodu – po prostu czasami tak zabijam nudę czy stres; ale im bardziej się trzymam tej zasady, tym lżej się czuję na ciele i duszy!
 5. Zdrowe odżywianie to stałe wybieranie najlepszego wariantu jedzenia na daną chwilę – nie zawsze da się zjeść tylko to, co zdrowe i nieprzetworzone, ale warto zawsze dbać o to, aby zdrowe jedzenie na talerzu stanowiło większość! A jeśli już grzeszyć, to koniecznie świadomie i z pełną odpowiedzialnością!
 6. Zdrowe odżywianie to dostarczanie organizmowi paliwa do życia – zdrowe odżywianie nie może być substytutem miłości czy jedyną przyjemnością, na jaką nas stać w życiu! Chociaż sam proces jedzenia może jak najbardziej dostarczyć nam wiele radości i przyjemności (pod warunkiem, że konsumpcja nie odbywa się przy akompaniamencie telewizora, komputera czy komórki)
 7. Zdrowe odżywianie to okazywanie szacunku własnemu ciału – to świadomość, że dbając o to, co wkładamy do swojego przewodu pokarmowego, będziemy dysponować niesamowitą energią i siłą, aby realizować swoje marzenia i plany – zdrowe odżywianie może nam dać naprawdę niesamowitego kopa do działania i spowodować, że będziemy szczęśliwi sami ze sobą bez względu na okoliczności!

 

 

Dodam na koniec, że powyższa lista to efekt mojej już trzyletniej przygody ze zdrowym odżywianiem. To efekt próbowania, testowania i smakowania. Smakowania nie tylko jedzenia, ale przede wszystkim życia.

Każdy może mieć swój osobisty dekalog przykazań. Każdy będzie dobry, dopóki przyniesie nam zdrowie, siłę i spokój ducha. Jeśli macie jakieś swoje sposoby lub dodatkowe sugestie, to koniecznie piszcie. Człowiek przecież uczy się przez całe życie!

Pozdrawiam serdecznie i słonecznie!